مراحل انجام معاملات

 

مراحل انجام معاملات

 

مدارک لازم جهت انجام سفارش گذاری آنلاین اشخاص حقوقی:
 1.  
 2. تکمیل فرم قرارداد استفاده از خدمات آنلاین توسط صاحبین امضای مجاز شرکت طبق آخرین روزنامه رسمی.
 3. نامه معرفی نامه نماینده در سربرگ شرکت (معرفی نامه نماینده توسط صاحبین امضای مجاز امضاء شوند).
 4. ثبت نام نماینده معرفی شده و صاحبین امضای مجاز در سامانه ثبت نام غیر حضوری کارگزاری به نشانی: Bahonarregister.irbrokersite.ir
 5.  
مراحل انجام خرید
 
تكمیل فرم درخواست خرید
 
برای هر بار خرید می بایست فرم سفارش خرید كالا به وسیله خریدار تكمیل گردد. در این فرم خریدار، مشخصات دقیق كالای مورد نیاز خود را به همراه نام تولید كننده كالا، حداكثر قیمت خرید و ... را مشخص می كند.
بررسی امكان خرید
كارگزار خریدار امكان خرید كالای مورد درخواست را بررسی نموده و در صورت ضرورت با تولیدكننده در مورد عرضه كالا رایزنی میكند.
واریز پیش پرداخت
در صورت امكان تهیه كالا، موضوع به اطلاع خریدار می رسد و ضروری است که خریدار، 10% از ارزش تقریبی كالای مورد سفارش خود (البته بسته به شرایط بازار و حسب صلاحدید بورس این مقدار می تواند حتی تا 100% هم افزایش یابد) را به عنوان تضمین خرید کالا به حساب كارگزار واریز نماید. (برای کالاهایی که در رینگ صادراتی فروخته میشوند مبلغ تضمین خرید 5% ارزش کل کالای مورد سفارش است)
خرید کالا
كارگزار در زمان عرضه كالا در تالار، طبق درخواست خریدار با سایر كارگزاران رقابت نموده و در صورت عرضه كافی كالا به قیمت مناسب (و تا حداكثر سقف قیمتی تعیین شده توسط خریدار) كالا را خریداری می نماید.
ارسال اعلامیه خرید
پس از خرید كالا در تالار، اعلامیه خرید كالا به وسیله كارگزار تنظیم شده و برای خریدار ارسال می گردد. در این اعلامیه جزئیات خرید و قیمت به همراه حق الزحمه كارگزاری ، عوارض بورس و عوارض قانونی درج می شود.
واریز مابقی وجه
خریدار باید حداكثر تا ساعت 12 ظهر روز سوم کاری مابقی كل مبلغ كالای خریداری شده را براساس اعلامیه خرید به حساب وکالتی خود و به کارگزاری جهت برداشت مبلغ اطلاع دهد، در غیر این صورت مشمول جریمه تاخیر خواهد گردید.
تسویه حساب با پایاپای
پس از واریز مابقی وجه کالا از طرف خریدار، کارگزار خریدار اقدام به تسویه حساب با اتاق پایاپای نموده و مدارک تسویه کالا را تکمیل کرده و آن ها را به کارگزار فروشنده تحویل می نماید.
خلاصه روش انجام معاملات در بورس کالا
معاملات کالاها در بورس، طی مراحل ذیل انجام می گیرد:
​​​​​​​
 1. انتخاب کارگزار
 2. تکمیل فرم سفارش خرید نزد کارگزار همراه با پیشنهاد قیمت...
 3. واریز حداقل سپرده مورد نیاز معامله (10%) به حساب کارگزار
 4. انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار
 5. شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار
 6. واریز باقیمانده وجه معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
 7. تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی
 8. تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای
 9. نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزینه ها به حساب کارگزاران از طریق حساب بانکی